TÉMA Běh

Je přirozené běhat delší trasy?

Chtějí běžci při maratónském běhu po svém tělu něco, k čemu není původně stavěné? Konvenční představa tvrdí, že běhy na dlouhé vzdálenosti lidské tělo vysilují a opotřebovávají, a to především v oblasti kloubů. Pravda je ale možná někde jinde.

Počet účastníků maratónů stoupá, ale s ním i počet zranění. Podle jedné studie, 90 procent všech, kteří chtějí uběhnout maratón, v průběhu přípravy utrpí nějaké zranění. Je to ale zvláštní, když si uvědomíme, že ještě před několika málo lety, existovaly ve východní Africe kmeny, jejichž lovci byli schopni běžet za kořistí i několik dní, dokud nepadla vyčerpáním. Někteří lidé se domnívají, že špatná reputace běhání vznikla až vinou stylu moderní společnosti.

Vědecké důkazy podporují mínění, že lidé jsou evolucí přizpůsobeni k tomu být běžci. Lidské tělo má několik unikátních charakteristik, které naznačují, že vytrvalostní běh hrál pro nás v evoluci významnou roli.

Na krátkou vzdálenost předběhne člověka většina savců. Ono mít čtyři nohy je v tomto ohledu docela výhoda. Když ale přijdou na řadu delší tratě, uplatní se zase naše přednosti a najít konkurenci člověku je poměrně těžké. Dobře vyvinutý systém potních žláz nás ochlazuje lépe než těžké oddychování, takže se nepřehřejeme jako jiná zvířata. Dokonce existuje názor, že za horkého dne by člověk na vzdálenost 42 kilometrů porazil i koně.

Proč by nás evoluce tlačila k tomu, aby z nás byli běžci na dlouhé tratě? Převládající teorie je, že vytrvalost umožnila primitivnímu člověku začlenit maso do své stravy.

Ještě před tím, než byly vynalezeny praky a luky, bylo pro první lovce výhodnější pronásledovat zvíře klidně několik hodin. Poté, co se přehřálo a vyčerpalo, bylo mnohem snazší ho zblízka zabít.

Ochlazovací systém

Předností lidského těla je výborný „ochlazovací" systém - spousta potních žláz a málo tělesného ochlupení. Máme, ale i jiné výhody. Tou jsou například krátké prsty u nohou, což pro nás činí běhání efektivnější v porovnání s jinými zvířaty. Pokud by se prsty prodloužily o pouhých 20 procent, mechanická práce nohy by se zdvojnásobila. Výhodnější je i postavení palce u nohou. Stojí pěkně v řadě s ostatními prsty. Neodchyluje se jako třeba u lidoopů.

95693012.jpg

Vazy a šlachy na nohou působící jako pružina jsou pro náš běh také velmi důležité (lidoopi mají ve srovnaní s námi tyto šlachy nepatrné). Každý dobře ví, že klus je méně únavný než rychlá chůze. Při dopadu se šlachy smrští, čímž si uloží energii, která se využije pro odraz.

Vyšší pas a úzký hrudník umožňuje protisměrný pohyb rukou, což zajišťuje to, abychom nekličkovali na trati. Navíc šíjový sval pomáhá při běhu stabilizovat hlavu.

Běhání je rovněž důvod, proč máme ve srovnání s ostatními primáty „tak velký zadek". Gluteus maximus, neboli velký sval hýžďový, zajišťuje stabilizaci trupu. Tento sval se při chůzi zapojuje jen minimálně, ale nebýt něho, upadli bychom i při nejpomalejším klusu na obličej.

Takže, jestli jsme „zrozeni k běhu", jak praví kniha Christophera McDougalla, proč se tolik běžců zraní?

Afričtí lovci se v běhu trénují již od dětství, a to je pak znát na rozvinutí jejich šlach a vazů. Ale většina lidí v západních civilizacích začíná s běháním později a chce toho hodně během krátké doby. Zastánci běhu na boso dokonce tvrdí, že moderní obuv značně mění techniku běhu, která zvyšuje riziko zranění.

Jaký je teda závěr pro nás, co si chodí občas po práci či škole zaběhat? Je třeba ubrat. Trasy si ze začátku plánovat kratší a velmi pozvolna přidávat další kilometry. A pokud je to možné, snažte se běhat také na jiném povrchu, než je beton.

 

Běháte pravidelně?

Je přirozené běhat delší trasy? patří do témat
 • Miruš 11.01.2014 19:41:16

  Já osobně dávám přednost kratším trasám a když už delší trasu, tak v poklidném tempu. Běhám totiž hlavně pro radost, takže kdybych se snažila překonat sama sebe tím, že se sedřu na trase dlouhé několik desítek kilometrů, ztrácelo by to pro mě smysl. Jedině, když běžím nějaký závod, tak jsem schopná a hlavně ochotná, běžet i delší trať. Ale záleží to samozřejmě na atmosféře běžců. Třeba při běhu lužánkami panuje vždycky skvělá atmosféra a člověka to vyhecuje k obrovským výkonům. Nicméně po doběhnutí si dál prosazuji své uvolňující běhy :D

 • beh a klouby Zuzanka 13.08.2010 16:49:13

  osobne nejsem moc fanda behu - strasne me po nem boli kolena... musela jsem zacit uzivat ChondroMax abych se dala trochu do kupy... ted mam eliptical a je mi lip

 • Běh a nástrahy Kubík 25.05.2010 20:20:15

  taky jsem se do běhu zamiloval, ale docela to byla zátěž na klouby. Na doporučení paní zl ékárny beru curenzym, je to rostlinný doplněk - myslím, že každý, kdo sportuje by měl svoje klouby "živit"

 • Běhání na dlouhé tratě Iveta 20.02.2010 21:59:19

  také je pro mě běh super relaxace, po prvních pár kilometrech mám pocit, že bych uběhla marathon a nechce se mi přestat..

 • Běhání na dlouhé tratě Honza 10.02.2010 10:39:58

  Běhání provozuju pravidelně, běhám tak hodinu v průměru každý den, a když někdy musím vynechat, chybí mi to. Krásně u toho relaxuju, vyčístím hlavu.


Běh patří do témat

Adresář

Běh ptejte se v poradně

Diskuze na téma Běh

 • mám jednu radu, začni běhat a smozřejmě musím přizpůsobit jídelníček, protože jakmile začneš běhat…

 • Filip 20.08.2014 13:08 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Dobrý den. Mel jsem problémy s hubnutim, ale to je vše za mnou a chci vám poradit jak. Nic…

 • Andrejka 13.09.2014 10:09 Sport a relaxace

  Zkouším podle tohotočlánkůhttp://www.pruvodcevyzivou.cz/zabehnete-si-pro-krasnejsi-postavu/…

 • Nanuk56 16.04.2017 21:04 únava

  Ciao ve spolek! Míval jsem podobný problém, v podstatě jsem jen chodil do práce a spal, nic jiného…

 • 14.10.2017 20:10 Běhání - Brno

  Ahoj, je tu někdo, kdo by chtěl chodit tak 2x týdně běhat? Je mi 24 a jsem z Brna. Mohu všechny…

 • Lucie 17.10.2017 21:10 Běhání - Brno

  Zdravím, ne, že bych věděla o někom takhle konkrétně, jsem z Prahy, ale pokud se ti ještě nikdo…

 • CoCo 18.01.2018 13:01 Fitness náramek ano/ne?

  Asi jak pro koho. Záleží jestli se hýbeš často (chůze, běh,..) pokud ne tak ti asi bude k ničemu…

 • TondaS 19.01.2018 08:01 Sport a relaxace

  Za mě běh :) Pro mě je to sportem i relaxací zároveň. Co se týče oblečení a sportovních nápojů,…

Píšeme jinde
 • Recept na domácí Baileys krok za krokem

  Recept na domácí Baileys krok za krokem

  Recept na výborný krémový nápoj připomínající Baileys. Domácí likér v ozdobné lahvi a s ručně psanou etiketou může být originálním dárkem nejen na sv. Valentýna.

 • Tajemství pletení vánočky

  Tajemství pletení vánočky

  Vánočku, tradiční vánoční pečivo, má rád snad každý z nás. Zkušení mistři pekaři dovedou umně splétat spodní patro i ze šesti (devíti) pramenů. Já vám nastíním tajemství pletení ze tří, ale hlavně ze čtyř pramenů.Zdravě.cz na Facebooku