TÉMA Běh

Jděte si zaběhat

Spousta pravidelných běžců vám neřekne, že běhá proto, aby se v padesáti nemuseli strachovat o svůj krevní tlak nebo snad shodili nějaké to přebytečné kilo. Řeknou, že je to prostě baví. A dobrá fyzická i duševní kondice je něco jako třešnička na dortu vítězství.

Běhání jako relaxační aktivita se začíná v moderní civilizaci prosazovat zhruba od 70. let minulého století. Stále více a více lidí si jde občas večer po práci zaběhat a dokonce přibývá i těch, kteří jsou schopni uběhnout maratón.

Reklamní spoty a upoutávky na nejrůznější fitness přístroje chrlí informace, jak je běhání nezdravé a jak uděláme mnohem lépe, koupíme-li si jejich (ne zrovna levný) produkt, díky němuž v pohodlí domova zhubneme mnohem efektivněji a dosáhneme lepších výsledků něž při onom namáhavém běhu. To rozhodně není pravda, i když samozřejmě existují výjimky, o kterých si povíme.

Pozitivní účinky běhání

To nejlepší na běhání a obecně na všech venkovních aktivitách, je důkladné prokysličení těla, čehož z pohodlí obýváku rozhodně nedosáhnete. To, že běhání ničí klouby, také není stoprocentně pravda. Samozřejmě, pokud máte dvacet kilo nadváhu a vyběhnete si po asfaltce v sandálech, vašim kloubům to rozhodně neprospěje. Nejlepší je v takovém případě investovat do kvalitnějších bot, které co nejvíce tlumí náraz, a jako trasu si vybrat raději lesní cestu. Pokud budete zvyšovat zátěž postupně, shodíte přebytečná kila, posílíte svaly, šlachy a vazy nohou a v konečném důsledku svým kloubům ještě ulevíte.

Vědeckým zkoumáním i zkušenostmi je prokázáno, že jsou běžci daleko méně náchylní k běžným nachlazením a mají silné a dobře fungující srdce i cévní systém.

Jak si vybrat správnou obuv

Výběr běžecké obuvi není věcí, kterou je dobré podceňovat. Jak již bylo řečeno, běhání je rozhodně zdraví prospěšný sport. Ale určitě ne v botách koupených na vietnamské tržnici za 100 korun. To už raději jděte na boso, je to zdravější...

První věcí, nad níž je užitečné se před nákupem zamyslet, je v jakém terénu se nejspíše budete pohybovat. Existují boty určené do terénu, boty na silnici nebo na obojí.

Boty je nejlepší si v obchodě důkladně prozkoušet, zda dokonale sedí a nikde netlačí. Velikostně by měly být o půl až o číslo větší, než boty v kterých normálně chodíte.

Je jen na vás, zda se rozhodnete udělat něco pro své zdraví. Není nic jednoduššího, než teď vstát z pohovky, nazout boty a jít se na pár minut proběhnout. Zkuste chvíli zlehka klusat, pak se na chvíli zastavte, protáhněte se, popřípadě si dejte pár rychlejších rovinek a znovu pokračujte v běhu.

Nesnažte se nic uspěchat, běhání by vás mělo především bavit. Zátěž zvyšujte jen postupně a pro vyhnutí se stereotypu můžete měnit trasy. Klidně si k sobě přizvěte někoho dalšího a navzájem se povzbuzujte ve vašem snažení.

Jděte si zaběhat patří do témat
 • Petra 27.11.2013 21:37:48

  Jééé já běhání také miluji!! chodím běhat s pejskem! fakt super a za každého počasí! Jen jsem měla delší pauzu..ovšem nechtěnou! Měla jsem úraz kolene a dost mě to bolelo...už jsem si myslela že se nezvetím...ale dala jsem na radu babičky a začala jsem užívat Priessnitz Kloubní výživu s kolageny a boswelií a už zase běhám jako drak! Fakt super! a užívám si to..super relax!

 • eshop Alena Štiková 01.07.2013 10:50:50

  jedná se o eshop www.gdsportswear.cz/ , díky Alena

 • Boty na běhání Alena Štiková 01.07.2013 10:50:07

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké boty na běhání by jste mi doporučili? Jsem začátečnice a ráda bych měla nějaké kvalitní boty na běhání zezačátku. Objevila jsem na internetu eshop se se sportovními potřebami a chtěla bych se poradit, jaké boty by jste mi odsud doporučili? Díky Alena

 • Běhání novina 31.12.2010 22:33:36

  Ráda bych si zaběhla, (ne se zaběhla:-)), ale moje nohy mi to nedovolí, co bych si chtěla ale vyzkoušet je to, jak mají v posilovnách tu "běžeckou dráhu", ale musela by to být ta s těma opěrkama na ruce, abych se mohla přidržovat a svá kila nadnášet ..haha - no - to by byl asi pohled...(pohled pro bohy :-) )

 • Běhání Luboš 20.06.2010 14:25:26

  Běhání je fajn, skvěle se při něm uvolním a odreaguji od každodenního stresu z denního života. O běhání něco najdete i nahttp://www.sportuj.com/


Běh patří do témat

Adresář

Běh ptejte se v poradně

Diskuze na téma Běh

 • mám jednu radu, začni běhat a smozřejmě musím přizpůsobit jídelníček, protože jakmile začneš běhat…

 • Filip 20.08.2014 13:08 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Dobrý den. Mel jsem problémy s hubnutim, ale to je vše za mnou a chci vám poradit jak. Nic…

 • Andrejka 13.09.2014 10:09 Sport a relaxace

  Zkouším podle tohotočlánkůhttp://www.pruvodcevyzivou.cz/zabehnete-si-pro-krasnejsi-postavu/…

 • Nanuk56 16.04.2017 21:04 únava

  Ciao ve spolek! Míval jsem podobný problém, v podstatě jsem jen chodil do práce a spal, nic jiného…

 • 14.10.2017 20:10 Běhání - Brno

  Ahoj, je tu někdo, kdo by chtěl chodit tak 2x týdně běhat? Je mi 24 a jsem z Brna. Mohu všechny…

 • Lucie 17.10.2017 21:10 Běhání - Brno

  Zdravím, ne, že bych věděla o někom takhle konkrétně, jsem z Prahy, ale pokud se ti ještě nikdo…

 • CoCo 18.01.2018 13:01 Fitness náramek ano/ne?

  Asi jak pro koho. Záleží jestli se hýbeš často (chůze, běh,..) pokud ne tak ti asi bude k ničemu…

 • TondaS 19.01.2018 08:01 Sport a relaxace

  Za mě běh :) Pro mě je to sportem i relaxací zároveň. Co se týče oblečení a sportovních nápojů,…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku