TÉMA Běh

Jak se při běhání vyhnout zraněním

Běhání je zdravé v mnoha ohledech, ale na druhou stranu je rizikové pro vznik zranění, a to především kloubů.

Podle zkušeností specialistů na sportovní medicínu se nějakým způsobem (zranění se nejčastěji objevují v oblasti kolena) během svého života poraní asi 70 procent běžců.

Nejvíce se zranění objevují na jaře. Jaro je čas kdy si většina běžců po dlouhé zimě opět zaběhat. Jsou tak nadšeni z toho že jaro konečně dorazilo a přitom zapomenou přijmout nezbytná opatření, aby se nepříjemným zraněním zabránilo.

poranění může dojít u běžců jakéhokoliv věku, opatrnosti by tedy měli dbát nejen staří, ale i mladí sportovci. Nejčastějšími zraněními jsou femoropatelární syndrom, též známé jako běžecké koleno, nebo tibiální syndrom.

Běžecké koleno vzniká když čéška drhne o spodní okraj stehenní kosti. Tento pohyb může způsobit podráždění a případně i narušení kolení chrupavky. Hlavní příčiny vzniku běžeckého kolena jsou tři.

 • Za prvé je to je geneticky podmíněně snížená odolnost chrupavky. Tedy pokud je chrupavka přetěžována, snáze se opotřebí.
 • Dále to může být nějaké pohmoždění, vykloubení či zlomení čéšky.
 • A za třetí může čéška vybočovat nebo být umístěna příliš vysoko ve femorálním žlabu. Charakteristicky se projevuje bolestí při zátěži nebo při dlouhodobějším sezení s ohnutými koleny.

Tibiální syndrom se typicky vyskytuje na začátku běžecké sezóny či při nárůstu tréninkové zátěže. Projevuje se jako neurčitá bolest holení kosti. K jeho vzniku přispívají nevhodná obuv, tvrdý povrch a různé abnormality nohy.

Ačkoliv jsou tato a další podobné poranění poměrně časté, lze jim jednoduše předcházet nebo výrazně zmírnit následky. Mezi základní rady patří:

 • Nepřetěžujte své tělo

Typickou příčinou vzniku většiny zranění je přetrénování. Zvláště po zimě, kdy většina běžců příliš netrénuje, se lidé snaží okamžitě běhat stejně dlouhé trasy, jako běhali na konci minulé běžecké sezóny. Takže základ je nepřetěžovat se a zátěž zvyšovat jen postupně.

 • Rozehřejte se

Ať si jde zaběhat jen okolo bloku či se chystáte na pražský maratón, je důležité se rozehřát a protáhnout. Rozehřátí je zvlášť důležité, pokud je venku chladněji.

 • Dobrá obuv

Kvalitní obuv je základem. Toto platí několikanásobně pokud běháte na tvrdém povrchu. Při výběru běžecké obuvi vám pomůže pokud si sebou vezmete svou starou obuv. Lze z ní zjistit kde botu více opotřebováváte, a tak si výrazně usnadníte nákup. Vaše běžecké boty by měly být asi o půl až jedno číslo větší než jsou ty, ve kterých normálně chodíte. Pokud chodíte běhat častěji, pamatujte, že se boty časem opotřebovávají. Tlumící a stabilizační prvky postupně stále hůře plní svou funkci, proto je vhodné si na běhání pořídit boty nové. Obecně se říká, že životnost běžecké obuvi se pohybuje mezi 1200 až 1500 kilometry.

 • Zdravá strava a dostatek tekutin

Dostatek tekutin a zdravá strava je důležitá jednak pro co nejlepší výkon, ale také pro dostatečnou regeneraci, která je důležitá v předcházení zranění. Váš jídelníček by měl obsahovat dostatek uhlohydrátů, bílkovin, vlákniny a vitamínů.

Dbáte při sportu na bezpečnost? Rozcvičujete se před sportem?

Jak se při běhání vyhnout zraněním patří do témat
 • Bolest kolene Vanda 02.06.2016 10:54:11

  Ráda běhám, jen mám problém s bolestí, teď mě právě bolí koleno a tak mi v lékárně poradili konopné mazání Mentholka, po natření kolene příjemně chladí a uleví od bolesti, všem běžcům jako jsem já doporučuju! Nevyřadilo mě to ze hry :)

 • Boty Martin Štedrý 01.07.2013 10:53:35

  Čau. S běháním jsem začal teprve před měsícem a rád bych si koupil pořádné boty. Narazil jsem na shop http://sanasport.cz/beh/ a mají celkem pěkný výber. Doporučili by jste mi někdo nějaké boty odtamtud? Docela blízko mám k značce Adidas, mám s ní dlouholeté zkušenosti a nedám na ní dopustit, tak něco od této značky bych preferoval...

 • kvalitní obutí Peatres 08.07.2009 09:44:10

  Souhlasím, že kvalitní obuv je základ, znám to z vlastní zkušenosti, že když mám kvalitní obuv, tak tolik nezatěžuji nohy. a určitě je nutno i hodně pít, tekutin není nikdy dost.


Běh patří do témat

Adresář

Běh ptejte se v poradně

Diskuze na téma Běh

 • mám jednu radu, začni běhat a smozřejmě musím přizpůsobit jídelníček, protože jakmile začneš běhat…

 • Filip 20.08.2014 13:08 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Dobrý den. Mel jsem problémy s hubnutim, ale to je vše za mnou a chci vám poradit jak. Nic…

 • Andrejka 13.09.2014 10:09 Sport a relaxace

  Zkouším podle tohotočlánkůhttp://www.pruvodcevyzivou.cz/zabehnete-si-pro-krasnejsi-postavu/…

 • Nanuk56 16.04.2017 21:04 únava

  Ciao ve spolek! Míval jsem podobný problém, v podstatě jsem jen chodil do práce a spal, nic jiného…

 • 14.10.2017 20:10 Běhání - Brno

  Ahoj, je tu někdo, kdo by chtěl chodit tak 2x týdně běhat? Je mi 24 a jsem z Brna. Mohu všechny…

 • Lucie 17.10.2017 21:10 Běhání - Brno

  Zdravím, ne, že bych věděla o někom takhle konkrétně, jsem z Prahy, ale pokud se ti ještě nikdo…

 • CoCo 18.01.2018 13:01 Fitness náramek ano/ne?

  Asi jak pro koho. Záleží jestli se hýbeš často (chůze, běh,..) pokud ne tak ti asi bude k ničemu…

 • TondaS 19.01.2018 08:01 Sport a relaxace

  Za mě běh :) Pro mě je to sportem i relaxací zároveň. Co se týče oblečení a sportovních nápojů,…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku